Home page
Obal
Být člověk
HIV pozitivní
Úvod
Co je AIDS?
Průběh nemoci
Co je virus HIV?
Jak se může virus přenášet?
Cesty přenosu při sexu
Cesty přenosu při těhotenství, porodu a kojení
Cesty přenosu při transfúzi krve
Cesty přenosu při injekčním používání drog
Jak se virus nepřenáší
Jak se chráníte?
Pravidla bezpečnějšího sexu
Informace o prezervativu
Správné použití
Prosadit používání prezervativu - ale jak?
Prevence AIDS a láska mezi ženami
Test na protilátky HIV
Jak a kde se nechat otestovat?
Požadavky Národní komise prevence AIDS při MZ k HIV testu
Mladé ženy
Ochrana před otěhotnením a prevence AIDS
Touha po dítěti, těhotenství, porod a kojení
Úvahy během těhotenství
Před porodem a po něm
AIDS se týká všech
Slovníček (co byste měli vědět)
Homosexualita
Ostatní
Odkazy

ÚVOD

Když žena pečuje o své zdraví, chrání vlastně zdraví všech. A chránit zdraví těch, které milujeme, nebo těch, se kterými se milujeme, by mělo být přece naší přirozenou povinností. Přečtěte si proto tuto brožurku. Je určena i vám, co si myslíte, že se vás AIDS netýká. AIDS se ale týká trochu každé z nás. Žen, které pozitivní už jsou, stejně jako těch žen, které pozitivní zatím nejsou, budoucích matek...

Obracíme se na vás a je jedno, zda ještě nemáte sexuální zkušenosti, žijete pouze s manželem, častěji střídáte partnery, spíte výlučně se ženami nebo jste bisexuální; zda máte uspokojující sexuální život nebo zda sexualitu vnímáte jako obtížné zlo; zda jste mladá nebo je vám trošku víc.

Prevence AIDS musí začínat tam, kde se AIDS nejčastěji přenáší - tedy především při pohlavním styku. Tato prevence tedy od vás vyžaduje, abyste se se svou sexualitou vyrovnala.

V naší společnosti se o sexualitě sice mluví a píše, většinou ale velmi povrchně a za použití různých klišé. Erotické představy a očekávání jsou poznamenávány většinou mužskou fantazií. A proto je často obtížné o ženské sexualitě mluvit.

Ženy prožívají obecně sexualitu jinak než muži, ale i jednotlivě jsou rozdíly v přístupech: od věrných svazků ve dvou až po sexuální život s různými partnery nebo partnerkami; od rozkoše a lásky v posteli až po znásilnění. Téměř všechny formy sexuality obsahují praktiky, při kterých se může HIV virus přenést.

Chránit sebe a jiné před AIDS není vlastně těžké. Věrné partnerství či gumová ochrana ve správný čas a na správném místě nedá AIDS šanci.

Na následujících stránkách najdete mnoho rad a úvah, mimo jiné k těmto otázkám: Jak se HIV virus přenáší? Jak se před nákazou chránit? Jak se mi podaří dosáhnout používání prezervativů? Může se HIV virus přenést, když spím se ženou? Mám si nechat udělat test „na AIDS“, tedy na protilátky proti viru HIV? Mohu virus přenést na dítě, až budu těhotná?

Prevence AIDS, kterou vám doporučuje tato příručka, nechce omezovat vaši sexuální svobodu, chce vám umožnit prožívat sexualitu beze strachu. Nenechte se odradit používáním prezervativů a utvářejte si svůj milostný život tak, aby byl mnohostranný a plný radosti a rozkoše.

 

Další stránka